| Imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Ryczów - sołectwo położone w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Ogrodzieniec. Miejscowość położona w paśmie Smoleńsko - Niegowonickim w rejonie o największej koncentracji ostańców skalnych, stąd spotykana nazwa "Ryczowski Mikroregion Skałkowy". Jest to teren charakterystyczny terenom bezwodnym. Nie spotkamy tutaj żadnego źródła ani żadnego strumyka, jest to wynikiem zjawisk krasowych. Można powiedzieć, że Ryczów położony jest w pięknej dolinie między lasami i skałami. W samej miejscowości są pozostałości ruin XIV-wiecznej strażnicy obronnej, usytuowane na skale nazwanej ,,Grodzisko". W pobliżu piękny rezerwat przyrody ,,Ruskie góry".


Przez Ryczów prowadzą szlaki:
czerwony rowerowy ,,Orlich Gniazd": z Krakowa do Częstochowy;
niebieski, ,,Warowni Jurajskich": z Rudawy do Mstowa,
○ czarny: ,,Partyzantów Ziemi Olkuskiej": z Wiesiółki do Udorza
○ i rozpoczyna się żółty ,,Pustynny": prowadzący przez pustynię Błędowską do Błędowa.

Ryczów jest położony około 2 km od miejscowości Kolonia Ryczów, powstałej w wyniku rozrastania się Ryczowa.
Miejscowość Ryczówek jest odległa o około 6-8 km i nie ma prawdopodobnego związku historycznego między jej powstaniem a powstaniem Ryczowa. Odległość od głównego miasta gminy (Ogrodzieńca) wynosi około 6 km.
W latach 1975-1998 Ryczów położony był w województwie katowickim.

Skąd się wzięła nazwa wsi Ryczów?

Pierwsze wiadomości o Ryczowie zwanym również "Małym Zakopanem" pochodzą z XVI wieku. Ryczów należał do dóbr królewskich. Ówczesny teren był obficie zalesiony, a głębokie bory przepełnione były dziką zwierzyną, której ryki rozlegały się na okolice. Stąd "ryczenie" dzikiej zwierzyny przyniosło wg niektórych podań obezną nazwę wsi.Tu jak głosi legenda w gęstych lasach odbywały się często polowania na dziką zwierzynę. Pewnego dnia w okoliczch Zamku Ogrodzienieckiego polował Król ze swoją świtą. Jednakże w owym dniu nie mógł nic upolować. W pewnym momencie w blasku zachodzącego słońca zobaczył pięknego jelenia. W pogoni za nim zabłądził w lesie, zwierzę zniknęło, a zapadająca noc utrudniła dalsze polowanie. Król zarządził odpoczynek i nocleg. Rankiem przed wschodem słońca na pobliską polanę zbiegło się wiele jeleni na rykowisko. Ich ryk potężnym echem odbitym od skał obudził śpiących. Zerwani ze snu myśliwi chcieli na nie zapolować, lecz Król nakazem ręki poprosił o spokój. Urzeczeni stali w bezruchu. Gdy pojawiły się pierwsze promienie słońca jak za dotyknięciem czarodziejskiej różczki wszystko ucichło i zniknęło. Miejscowych ludzi Król zapytał o drogę i o nazwę miejscowości. Okazało się, ze tych kilka domów zagubionych wśród skał i lasów nie miało nazwy. Król po krótkim namyśle powiedział: "Niech ta osada zwie się Ryczowem, aby po wsze czasy świadczyła jak potężnie tu ryczał zwierz".

Położenie geograficzne Ryczowa:

50° 25' 26" - szerokości geograficznej północnej (N)
19° 35' 28" - długości geograficznej wschodniej (W)